fbpx

מהי אסטרטגיה

סוד ההצלחה טמון בחשיבה ותכנון אסטרטגיים, באסטרטגיה הנכונה ברמה האישית והארגונית                                  

אנשי עסקים ותאגידים חייבים לפתח אסטרטגיות תחרותיות טובות כדי לצמוח ולשרוד. פוליטיקאים צריכים לתכנן אסטרטגיות יצירתיות של קמפיינים כדי להיבחר, ואח”כ להיות אסטרטגים חזקים כדי לשרוד וליישם את חזונם. מאמני כדורגל מתכננים אסטרטגיות עבור שחקני הקבוצה על מנת לבצע על המגרש במטרה לנצח. הורים שמגדלים ומחנכים ילדים חייבים להפוך לאסטרטגים חובבים – כי מה לעשות…הילדים הם מקצוענים.
בעבודה ובחיים האישיים קיימת זרימה קבועה של חשיבה וקבלת החלטות אסטרטגיות. המכנה המשותף בכל המצבים שמוזכרים לעייל ובכלל בחיים הוא כי איננו פועלים בוואקום, להיפך אנחנו מוקפים ומושפעים מאנשים אחרים שלהם אינטרסים וחשיבה משלהם אשר בעצם משפיעים על קבלת ההחלטות וההתנהלות שלנו.
כאן בא הצורך ביכולת שלנו לחשוב ולהגיב נכון בטווח המיידי והרחוק ולהשיג את הדברים החשובים לנו כדי להצליח. הצורך ביכולת לחשיבה ותכנון אסטרטגיים.

מהי אסטרטגיה

אסטרטגיה היא תכנית-עילית למיקסום יכולות ומשאבים להשגת מטרות ויעד מוגדרים. אומנות ההצלחה אם תרצו , היא מאחדת אנשים בארגון, ויוצרת קשר רציף וכיוון ברור להחלטות ופעולות של אדם או ארגון.
התנאים ההכרחיים לבניית אסטרטגיה מנצחת הם כושר ניתוח ברמה גבוהה ומאידך בוחן מציאות חד ונקי מכל הטייה או הטעייה.
אי אפשר להתייחס לתיאור “מהי אסטרטגיה” מבלי לסקור את האבולוציה ודפוסי החשיבה אודותיה שהתפתחו מתחילת המילניום ואף לפני כן, בתחום זה, והכוונה לשימושה הרחב בתחום האזרחי .
לפני כ-60 שנה, בתחילת התעצבותה והתפתחותה ככלי עזר בתחומים אזרחיים מופשטים, כפי שהיא מוכרת היום, הוגדרה האסטרטגיה והיתה מזוהה לחלוטין כחלק מובהק מהעולם העסקי, כמילה נרדפת לניהול עסקי,  שתכליתו לבנות או להרחיב ייתרון תחרותי וערך מוסף בשווקים של מוצר/ים, שירות, השקעה או תחום עסקי מסוים. אחריות זו הוטלה על כתפיו של מנכ”ל הארגון האדם שיחד עם ההנהלה אמורים להגדיר את הדרך של החברה וניהול המסע הזה.
בשנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת חל מפנה רציני בתחום, ולאחר מחקרים רבים בנושא, נוספו טכניקות, כלים ושיטות חדשות, (שמספרן אגב כמספר העוסקים בתחום…).
האסטרטגיה הפכה למומחיות, והניהול של התחום עבר למומחים לאסטרטגיה, שהוכשרו לעסוק בתחום באוניברסיטאות ברחבי העולם.
אז גם הוחל להשתמש בכלים ובטכניקות האלו בתחומי הייעוץ והאימון האישי בסקטור הפרטי באופן נרחב.

אסטרטגיה, מקור המילה מיוונית “Strategos” לקוחה מהתחום הצבאי, משמעותה היא “ראש-הצבא”, “המצביא-העליון”, האדם שאמון על ניהול המערכה הצבאית, שתפקידו העיקרי הוא בניית תכנית (תכנית אסטרטגית) שתכליתה לנצח.
גם היום משמעותה של המילה אסטרטגיה דומה מאד, באופן מעשי, זה לתכנן, תכנון אסטרטגי ולהוציא לפועל החלטות מדוייקות ונכונות שתכליתן להצליח.
אסטרטגיה היא “תכנית-עילית”, תוצר של חשיבה נכונה ניתוח ותכנון בכלים ודרך שיניבו תוצר יעיל מותאם ומדיד. באופן מעשי, מטרתו של התכנון האסטרטגי היא להוציא לפועל החלטות מדוייקות ונכונות. תוצאתן, מיקסום תוצאות בפעולה/ות מסויימות כדי להצליח. מתוקף היותה סוג של שיטת ניהול, פורמולה, טכניקה סדורה, היא ניתנת להתאמה לכל תחום פעילות אפשרי. היא יכולה להיות חלק מניהול אישי עצמי בתחומי החיים, או ניהול עסקי וארגוני.
את התהליך שמתרחש יום-יום בראשנו ופעולותנו כתוצאה מכך, ניתן לכנות ה”אסטרטגיה האישית שלנו”, הניהול העצמי, ולמעשה הוא הסיבה העיקרית למידה שבה נצליח, אסטרטגיה נכונה תוביל להצלחתנו, בחיים הפרטיים בעסקים ובכל תחום מתחומי החיים.
כפתור קשר מתודע

קרא בלינק הבא על הקונספט של “מֵתוֹדע”

המשך לקרוא על אסטרטגיית מתודע