fbpx

מנהיג ומנהיגות פוליטית

מנהיגות היא אמנות וגם מדע, מקס וובר הסוציולוג המשפיע של המאה ה-20 כינה זאת
שילוב של תשוקה סוערת מחד, כושר שיפוט וקבלת החלטות בקור-רוח מאידך

פוליטיקה וממשל, מנהיג פוליטי, מנהיגות פוליטית
בין הפעילויות האנושיות המאתגרות ביותר

במהלך 25 השנה האחרונות עסקתי לסירוגין כיועץ ומנהל בקמפיינים פוליטיים, ליוויתי מערכות בחירות מוניציפליות ובמרחב הארצי, ואני יכול לקבוע שלהיות מועמד בפוליטיקה זו משימה קשה, גם לבן/בת הזוג או למשפחתו של המועמד, ולכן חשוב באמת לעשות את שיעורי הבית שלך לפני שתקבל את ההחלטה להתמודד.
בזמני בפוליטיקה, תמיד תמהתי מהדרך שבה חלק מהמועמדים מקבלים את ההחלטה להתמודד על תפקידים עם חוסר מיומנות ומידע על מה הם באמת צריכים לחשוב ומה לעשות לפני שהם מתמודדים.
יש שלושה יסודות עיקריים בבסיס הארגון שתצטרך כדי להתמודד ולנצח… אנשים, זמן וכסף. קח דקה וחשוב מה המשאבים שיש לך ולמה תזדקק ואיך אתה משלב אותם יחד.עבור רבים העלות הכוללת והמחיר האישי של מה שנדרש כדי לזכות בהתמודדות היא דבר שהם לא מעריכים כהלכה לפני הריצה שלהם.

מנהיג פוליטי יכול להגדיר ולבטא במסר מטרות שגורמות לאנשים ל”זנוח” את העיסוקים שלהם, לגרום להם ל”שכוח” קונפליקטים שמשסעים את החברה, ומאחדים אותם לרדוף אחר מטרות שהמנהיגים מגדירים כאלו שמצריכים כל מאמץ מצידם”. ( ג’והן גארדנר, 1968)

מנהיגות פוליטית היא…אומנות ההתנהגות בניהול אסטרטגי אשר דן בסוגיה: תפקידו של יחיד כמנהיג פוליטי ומהם המטרות ועקרונות הפעולה שלו שמביאים אותו לתוצאות שהוא משיג. אתה צריך לחשוב מה אתה רוצה לעשות כשתהיה בתפקיד, מה יידרש לשם כך, איזה שינוי אתה רוצה לחולל ואיזה שינוי אתה באמת יכול לעשות.למרות שאתה המועמד במרכז הקמפיין, חשוב להכיר בכך שהבחירות הם בקשר לבוחרים בראש וראשונה – השינויים והעתיד שהם רוצים למשפחתם. אתה הסוכן שיקדם את השינוי הזה, והידיעה המפורטת והמדויקת עבור מי אתה נלחם ולמה אתה עושה את זה תעשה את כל ההבדל.

מנהיגות פוליטית מייצרת משמעות קולקטיבית ומגייסת את ההמונים למען מטרה משותפת, (כמו למשל, “רק שהשמאל לא יעלה”, או “רק לא ביבי”) זהו ביטוי של תיקשורת אישית יעילה שמבטאת כושר גבוה של השפעה ושכנוע על ציבור מסוים.
מנהיגות פוליטית היא נושא מסובך. למעשה אין תיאוריה אחידה ל “מהי מנהיגות פוליטית”. הדרך לקודקוד ההנהגה בפוליטיקה היא מסע ארוך, קשה ומעייף, ולפעמים לא מתגמל, יגידו לך מי שהתנסו ומביני דבר…
לכל מנהיג פוליטי בעולם יש פורמולת מנהיגות (אסטרטגיה) שהוא פועל על פיה. כמו שאין פורמולה זהה לכלם בכל תחום שמעורבים בו אספקטים סוציופסיכולוגיים אישיים וסביבתיים, כך אין נוסחה זהה לשני מנהיגים, ישנם אספקטים דומים ולפעמים זהים בהרכב הפאזל אולם התיעדוף והתמהיל משתנה וכך גם התאמת הפאזל לאופיו של המנהיג וסביבת קהל המונהגים, אשר משנים את הנוסחה ודרך יישומה בפועל. נוסחת המנהיגות חייבת להיות מותאמת אישית למנהיג. הדרך בה ינהל המנהיג את מנהיגותו תעוצב על ידי ההשקפות, המניעים, המיומנויות והסגנון האישי שלו.

הקריטריון הפשוט ביותר למדוד מנהיג פוליטי מצליח הוא האם הוא מאריך ימים בתפקידו ונבחר מחדש. הספרות הבינלאומית שעוסקת במנהיג הפוליטי שמצליח גם בדמוקרטיות וגם בדיקטטורות מבוססת על הנחת היסוד שהצלחה משמעותה הישרדות ובחירה מחדש (ראה ערך בנימין נתניהו).

מנהיגים פוליטיים שמצליחים לפתח את כשרונם ואת התמהיל הנכון הם אומני מנהיגות, פסגת מיומנות ההתנהגות. במיוחד אלו שצולחים בהצלחה משברים ותקופות סוערות. הם אסטרטגים מחד ובו בזמן גמישים דיים להבין שאם טעו עליהם להפיק לקחים לשנות כיוון ולעיתים ולהמציא את עצמם מחדש. (מה שדרוש למי שלא עברו את אחוז החסימה בבחירות האחרונות איילת שקד, נפתלי בנט ודומיהם…) הם יודעים להתמודד ולהתעלות מעל נסיבות קשות בתקופות לא טובות ולסחוף אחריהם את העם. הם “אמיתיים” או “משחקים-אותה” ויודעים להתאים את עצמם למצבים משתנים.

המנהיג הפוליטי המודרני והמצליח צריך שיהיה תבוני משכיל אסטרטג ואיש חושב. התמודדות עם העולם החדש מחייבת מנהיג עם גישה יצירתית וחדשנית, עם חשיבה שונה מבעבר, שמסוגל לקרוא תיגר על דפוסי חשיבה קודמים, ואמיץ דיו ליטול סיכונים כדי להביא לשינוי והצלחה. יידע להתחבר לעם, להקשיב נכון והרבה, וייאמץ תיקשורת-מסרים יעילה לאנשים הנכונים ובזמן הנכון, במיוחד בתקופות מאתגרות.
ואולי הנתונים החשובים מכל הם אימוץ אסטרטגיה שתתבסס על ערכים וייעוד מוגדרים וברורים ובמרכזם הנכונות לשרת אחרים ביושרה ונאמנות וללא משוא פנים. שהרי מנהיגים הם אלו שמעצבים את החזון ומובילים את העם למימושו.

מהי פוליטיקה, ההגדרה שלנו לפוליטיקה וממשל במכון-מתודע כפי שאנחנו חיים אותה על בסיס יומיומי, היא הכוח של המנהיג/ות לקבל החלטות ולבצע פעולות שיש בהם כדי להשפיע עלינו ועל איכות החיים שלנו. כוח זה עולה בקנה אחד ומתוקף הסמכות שאנחנו הענקנו לו/להם בזמן הבחירות. שמורה לנו הזכות לקחת או לקבוע את היקף הכוח הזה מן המנהיגות כל מערכת בחירות מחדש.

על המנהיג הפוליטי להתמודד עם מספר רב של תחומי פעילות ובין השאר: בחירות, ניהול סכסוכים, מדיניות ציבורית, קואליציה או אופוזיציה יעילה, פיתוח, רשת מינהל ציבורי ואינטגרציה אזורית ועולמית.
המיומנות של מנהיגות פוליטית היא נילמדת, ומצריכה אימונים והתנסות. מעוניין בלימוד אסטרטגיות מנהיגות בסיוע הדרכה ובהכוונה, או אולי אתה מוכן כבר וזקוק ליועץ צמוד עם צוות מקצועי ומיומן שיעזרו החל מדיוור ישיר, הופעה נכונה במדיה, קידום אישי במרחב מקומי או ארצי, ואפילו שילוב בניהול  מטה קמפיין הבחירות אל תהסס ופנה אלינו עכשיו.

contact page